حساسیت در فصل بهار

حساسیت در فصل بهارnews-12

این روزها بیشتر از هر زمان دیگری حساسیت و آلرژی سراغ افراد می‌آید که اغلب علائمش با علائم سرماخوردگی مشابه است، اما نکته مهم این است که حساسیت را با سرماخوردگی اشتباه نگیریم تا درمان درست آن انجام شود. در ایران حدود ۱۸ میلیون نفر فصل بهار را با سردرد، آبریزش و خارش بینی پشت سر می‌گذارند.
به این منظور شاید بهتر باشد حساسیت فصل بهار را بیشتر بشناسیم. آلرژی یا حساسیت، واکنشی است که دستگاه ایمنی بدن به هر نوع ماده خارجی مانند گرد و غبار، گرده گل‌ها و… نشان می‌دهد. به گفته پزشکان، آلرژی یکی از مهم‌ترین اثرات جانبی سیستم ایمنی بدن است که در بعضی شرایط ظاهر می‌شود. آلرژی در واقع نوعی اختلال در دستگاه ایمنی بدن و پاسخ شدید دستگاه ایمنی در مقابل برخی آنتی‌‌ژن‌هاست.
هیستامین، آنتی‌بادی موجود در بدن در واکنش به مواد حساسیت‌زا را ترشح کرده و سبب بروز علائمی‌مانند تورم، قرمزی، خارش چشم‌ها، گرفتگی و آبریزش بینی می‌شود.
دکتر صادق حسنی، متخصص آسم و آلرژی در این زمینه می‌گوید: در فصل بهار گرده‌افشانی درختان و گل‌ها باعث آبریزش بینی، اختلالات تنفسی به شکل خس‌خس، بثورات پوستی مثل کهیر، خارش و اگزمای مخاطی به صورت تورم و التهاب می‌شود. به گفته او این بیماری در فصل بهار به تب‌یونجه معروف است و در چنین شرایطی مبتلایان به آلرژی برای حل این مشکل اغلب به داروهای کاهنده عوارض حساسیت یا آنتی‌هیستامین‌ها پناه می‌برند.
این پزشک با اشاره به بی‌توجهی برخی افراد به پیشگیری از این گونه حساسیت‌های فصلی ادامه می‌دهد: برخی بیماران به تصور ابتلا به سرماخوردگی‌های مکرر از تشخیص و پیشگیری ازاین نوع حساسیت‌ها پرهیز می‌کنند، در حالی که با پرهیز از تماس با گرده‌ گیاهان می‌توان ابتلا به این نوع آلرژی‌ها راکاهش داد.
گرده‌های گیاهان صبح‌ها و غروب‌ها به سطح زمین نزدیک‌ترند؛ به همین علت افراد مبتلا به حساسیت‌های فصلی در این مواقع نباید در معرض گرده‌ها قرار گیرند. در نواحی معتدل مثل تهران و کرج گرده افشانی از ‪ اسفند ماه آغازو تا نیمه اردبیهشت ماه هر سال ادامه می‌یابد.

استفاده از دستگاه های تصفیه هوا برای جلوگیری از گسترش مواد حساسیت زا در منزل بسیار مفید بوده و به عنوان یکی از روش های پیشگیری قابل استفاده است. این دستگاه ها با استفاده از فیلتر قدرمتمند HEPA قادر به جذب موثر ذرات آلرژی زا و دیگر مواد معلق در هوا هستند.

صفحه اصلیاخبار حساسیت در فصل بهار